08:50 - 23 Kasım 2014, Pazar
 
3 Eylül Ana sınıfı öğrencileri Kızılay'ı Tanıdı…
29 Ekim - 4 Kasım tarihleri arası Kızılay Haftası olarak kutlanır. Kızılay gönüllüleri tarafından 3 eylül İlköğretim okulu ana sınıfı öğrencilerine “KIZILAY” konulu görsel ve sözel bilgilendirme sunuldu.
2012-11-02 22:54:31

 Kızılay Haftası etkinlikleri kapsamında Dursunbey Kızılay gönüllülerinden Sağlık meslek lisesi müdürü Ahmet Köse ve ekibi 3 Eylül İlköğretim okulu  ana sınıfı öğrencilerine  Kızılay’ın görevleri hakkında bilgi veren dergiler hediye ettiler. Özellikle doğal afetler ve ilk yardım konularında çocuklarımızın dikkatini çektiler. Konu ile ilgili slayt ve sunumları (Çizgi film) izleyen çocuklarımız  Kızılay hakkında bilgilendirildiler.

Kızılay Haftası etkinlikleri kapsamında 3 Eylül İlköğretim okulu  ana sınıfı  yetenekli minikleri hazırladıkları drama gösterisi ile öğretmenlerinden tam not aldı.

,Doktor ve hemşire olma görevini üstlenen minikler yaralı arkadaşlarının tedavisiyle yakından ilgilenirken birkaç öğrenci de yaralı arkadaşlarını sedye ile 1.2.3 diyerek aynı anda kaldırarak adeta büyüklerine yardım konusunda ders verdiler.

3 Eylül İlköğretim okulu Anasınıfı öğrencileri Kızılay Haftası etkinlikleri kapsamında hazırladıkları drama gösterisi ile öğretmenlerinden tam not aldı.

3 Eylül ana sınıfının yetenekli minikleri bir kez daha büyüklerinden tam not aldı. Kızılay Haftası etkinlikleri kapsamında kurdukları Kızılay çadırı  gösterisi sergileyen minikler rollerini başarıyla gerçekleştirdi.

29 Ekim - 4 Kasım tarihleri arası Kızılay Haftası olarak kutlanır

Felakete uğrayanlara din, dil, soy ayrımı yapmadan yardım edilmesi gerektiği görüşünü ilk olarak İsviçre'li bir yazar savundu. Tek tek yapılan yardımın yeterli olmadığı görüşünde birleşen Avrupalı devlet adamları İsviçre'nin Cenevre kentinde toplandılar. 1859 yılında İlk Yardım Derneği'ni kurdular. Bağımsız, yansız uluslararası bir kuruluş olan bu dernek daha sonra Kızılhaç adını aldı. Kızılhaç Derneği'nin kuruluşundan kısa bir süre sonra ülkemizde 1868 yılında Yaralı Askerlere Yardım Derneği kuruldu. Dernek bir süre sonra Hilal-i Ahmer adını aldı. Hilal ay, ahmer kırmızı demektir. Cumhuriyet döneminde derneğin adı bu anlamı açıklayıcı biçimde değiştirildi. Türkiye Kızılay Derneği oldu.

 

Kızılay; savaş, deprem, sel baskını, yangın, salgın hastalık gibi felakete uğrayanlara yardım eder. Depremden, selden, yangından zarar görenlerin yardımına koşar. Felakete uğrayanların barınmaları için çadır, battaniye yiyecek, giyecek dağıtır. Yaralananların iyileşmeleri için geçici hastaneler kurar. Savaşta yaralanan askerlerin iyileşmeleri için çaba gösterir. Onlara her tür yardımda bulunur.

 

 

Yorumlarınızı Yazabilirsiniz
Adınız Soyadınız * :
Başlık :
Yorum * :
Güvenlik Kodu * :
   
 
(C 2011 Balat Gazetesi)
Powered by Sayit!On