Balıkesir Valiliğine atanan, Vali Ersin Yazıcı görevine başladı

Balıkesir Valiliğine atanan, Vali Ersin Yazıcı görevine başladı

Balikesir Valiliği – BALIKESİR VALİSİ Ersin YAZICI Balıkesir Valiliği

BALIKESİR VALİSİ Ersin YAZICI

1969 yılında  Düzce Gümüşova’da doğan Ersin YAZICI, 1990 yılında İstanbul Üniversitesi’nden mezun oldu. 1992 yılında Kaymakam olarak meslek hayatına başladı. İngiltere’de staj yaptı. 1995-1997 yılları arasında Burdur Karamanlı Kaymakamlığı, 1997-1999 Artvin Ardanuç Kaymakamlığı, 1999-2001 Muş Vali Yardımcılığı, 2001-2003 Nevşehir Vali Yardımcılığı, 2003-2005 İçişleri Bakanlığı İdari Mali İşler Dairesi Başkan Yardımcılığı, 2005-2007 yılları arasında Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcılığı, 2007-2009 yılları arasında da İçişleri Bakanlığı İdari ve Mali İşler Daire Başkanlığı, 2009-2014 yılları arasında da Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreterliği görevlerinde bulundu. 2014 yılında Kocaeli Üniversitesinde “Yönetim Bilimleri” konulu Yüksek Lisansını tamamladı.2014-2016 yılları arasında Rize Valiliği görevinde bulundu. 30.05.2016 tarih 2016/8864 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile atandığı Balıkesir Valiliği görevine 14.06.2016 tarihinde başlamıştır.

 

Evli ve 4 çocuk babası olan YAZICI iyi derecede İngilizce bilmektedir.

T.C. Balıkesir Valiliği

VALİMİZ ERSİN YAZICI GÖREVE BAŞLADI.

Valiler Kararnamesi ile Rize Valiliğinden Balıkesir Valiliğine atanan Sayın Valimiz Ersin YAZICI göreve başladı.

     Balıkesir’e gelen Sayın Valimiz Ersin YAZCI, Valilik Binası önünde çiçeklerle karşılandı. Valimiz Ersin YAZICI, burada kendisini bekleyen Büyükşehir Belediye Başkan V. Mehmet Birol ŞAHİN, Vali Yardımcıları, Kaymakamlar ve daire amirleriyle tek tek tokalaştı.     Valimiz Ersin YAZICI karşılama sonrası makamında gazetecilere bir açıklama yaparak, Balıkesir’e atanmaktan büyük onur duyduğunu belirtti.

Bakanlar Kurulunun 30.05.2016 tarih ve 8864 sayılı Kararı ve Sayın Cumhurbaşkanımızın onayı ile atandığı Balıkesir Valiliği görevine bugün itibarıyla, fiilî olarak başladığını ifade eden Valimiz Ersin YAZICI “Balıkesir’e geldik ve vazifeyi teslim aldık. Bundan sonra hep birlikte bayrağı daha iyi noktalara, daha ileri götürmek için gayret edeceğiz. Ülkemizin en güzel illerinden biri olan Balıkesir’e Vali olarak atanmak benim için büyük bir onurdur.” dedi.

Bu görevin, ilimiz ve şahsım için hayırlara vesile olmasını temenni ediyorum diyerek sözlerine devam eden Valimiz Ersin YAZICI “Bu güzel ilimizin bir ferdi olmaktan, siz kıymetli hemşehrilerimle bir arada yaşayacak, sizlere hizmet edecek olmaktan duyduğum memnuniyeti ifade etmek isterim. Böylesi bir ilde valilik yapmaktan onur ve gurur duyuyorum. Bu durum bize yükümlülük ve sorumluluklar getiriyor.” şeklinde konuştu.

Sayın Valimiz Ersin YAZICI konuşmasını şöyle sürdürdü:

    “Başta Sayın Cumhurbaşkanımız ve Başbakanımız olmak üzere, beni bu göreve layık gören Devlet Büyüklerimize şükranlarımı sunuyorum. Yeni görevimin, ilimiz ve şahsım için hayırlara vesile olmasını niyaz ediyorum.

     Bu münasebetle, bazı görüş ve düşüncelerimi kamuoyu ile paylaşmak istiyorum.

Düzce’de doğdum.

İlkokuldan sonra liseyi Burdur’da okudum.

Sonra Mülkiye yılları başladı.

1990’da İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’nden mezun oldum. Çiçeği burnunda kaymakam adayı olarak vazifeye başladım.

1995’te kaymakam olarak ilk görev yaptığım yer Burdur Karamanlı’dır (1995).

HERKESTEN ÇOK ŞEY ÖĞRENDİM

      Türkiye’nin her köşesi cennetten bir köşe…

   Memleketin dört bir köşesinde kaymakamlık ve vali yardımcılığı yaptım.2003-2009 arasında İçişleri Bakanlığı İdari ve Mali İşler Başkan Yardımcılığı, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcılığı… Sonra yeniden İçişleri Bakanlığımızda İdari ve Mali İşler Daire Başkanı olarak çalıştım.

   Devlet tecrübem kaymakamlık, vali yardımcılığı ve İçişleri Bakanlığımızdaki vazifelerle biçimlendi.

     Kocaeli’nde ve Rize’de edindiğim yerel ve genel yönetim tecrübesini ayrıca zikretmeliyim. Birlikte çalıştığım bütün insanlardan çok şey öğrendim.

DOĞRULARI İSTİŞARE YÖNTEMİYLE BULACAĞIZ

    İnsan kâinatın en değerli varlığıdır. Onu öne çıkarmadan her hangi bir yere varamayız. Her insanımız bizim için değerlidir. Fikirler tartışılır, konuşulur doğrular o şekilde bulunur. Doğruları istişare yöntemiyle bulacağız.

    Gelecek Balıkesir’indir. Hep birlikte, el birliği ve ortak akılla Balıkesir’i yönetmeye, halkımızın refah ve mutluluğunu artırmaya; çocuklarımızın yaşayacağı şehrin Türkiye ve bölgede bir yıldız olmasına çalışacağız.

BUGÜN GİT YARIN GEL ANLAYIŞI BİZ DE YOK

    Benim vali olarak öncelikli hedefim vatandaşla devletin kaynaşması bütünleşmesidir. Vatandaşlarımız devlet dairesine güven içerisinde başı dik olarak girip oradan mutlulukla, gururla çıkabilmelidir. Bütün bürokrat arkadaşlarımdan da ricam budur. Bu anlayışı bu topraklara yerleştirmemiz lazım. Bu konuda asla taviz vermeyeceğiz. Bugün git yarın gel anlayışı bizim defterimizde, kitabımızda yer almayacak.  Devletin ilgi ve desteğine daha fazla muhtaç olan ihtiyaç sahibi vatandaşlarımızla, kimsesiz ve yetim çocuklarımızla, biçare kadınlarımızla, engelli ve yaşlı insanlarımızla öncelikle ve yakından ilgileneceğimizi özellikle vurgulamak istiyorum

MİLLETİN ALİ MENFAATLERİ DEVLETE İSTİKAMET VERİR

Türkiye’de yerleşik bir devlet algısı vardır.

Kutsanan bir devlet anlayışıydı bu.

Yeni Türkiye’de bu algı artık değişti, değişiyor.

Yeni Türkiye’de Devlet, millet için var.

Milletin refahı, huzuru ve emniyeti için çalışır.

Millet bütün hesapların merkezindedir.

Yeni Türkiye’de başarının yolu da bu anlayışla çalışmaktan geçer. Biz de bu anlayışla çalışacağız.

Devletin ali menfaatleri ile milletin ali menfaatlerini birbirinden ayıranlar var.

Öyle şey olmaz. Milletin ali menfaatleri devletin ali menfaatlerini belirler.

Yeni Türkiye, Yeni Dünya; Milletle devleti birbirinden ayırmaz.

Millet, devlete yön verir.

Bütün yöneticiler gibi bana da, milletin talep ve ihtiyaçlarına yönelmek, kendini millete adamak düşer.

Allah’ın izniyle, Balıkesir’deki mesaimizi şekillendirecek temel anlayış budur.

 

ATANMIŞ GİBİ DEĞİL, ADANMIŞ GİBİ ÇALIŞMAK

     İdari bir tanımlama yaparsak bize bürokrat deniliyor ki doğrudur. Bu tanımlamanın iyi olmayan çağrışımları da var. Yakın zamana kadar, Türkiye’de bürokratik mekanizma, milletten uzak olmayla özdeşleşmişti.

      Bürokrasi uzun yıllar boyunca tabir caizse işleri zorlaştırmıştır.

      Türkiye’de, atanmışlarla, seçilmişler sanki farklı mekanizmaların temsilcisi gibi algılanıyordu.

      Biraz önce ifade ettim. Dünya çok değişti. Türkiye de çok değişti.

    Artık bu tür ayrımlar geçersiz. Hepimiz milletimizin selameti, esenliği, huzur ve refahı için çalışıyoruz, çalışmalıyız. Devletimiz bizi Balıkesir Valiliği’ne atadı.

      Bunun benim için anlamı; git ve adanmış gibi çalıştır.

        ALIN TERİMİZİ ORTAYA KOYARAK ÇALIŞACAĞIZ

    Gelecek nesillere daha güzel ve yaşanabilir bir Balıkesir bırakmak; eğitim, sağlık, turizm,tarım, gençlik ve spor, sosyal hizmetler, çevrenin korunması ve diğer tüm alanlarda ilimizi daha ileri taşımak öncelikli hedefimiz olacaktır. Tüm sorunların ortaya çıkarılması, dinamiklerle birlikte ana hedefe güzelliklere gitme noktasında bize önemli sorumluluk ve yükümlülükler getiriyor. Balıkesir’deki tüm dinamiklerle uyum ve koordinasyon içinde hep birlikte sorunların çözümü için bir araya geleceğiz. Bundan önceki gibi sonra da heyecanımızı ve alın terimizi ortaya koyarak koşacağız.

     Bir turizm cenneti olan güzel ülkemiz ve her köşesi ayrı güzellikteki Balıkesir’imizden, turizm anlamında yeterince faydalanabilmek ve bu güzelliklerden yeterli ekonomik kazancı sağlamak için hepimiz var gücümüzle çalışacağız.

 

Tarım ve Hayvancılığa özel ilgi teksif etmeliyiz

Balıkesir ekonomik gelişmişlik açısından 22.

Genel hasıla içinde sanayi; %18.2, tarım %36.5,

Hizmet Sektörleri %43.3’lük bir orana sahip.

 

Balıkesir,

Modern şehir kimliği kazanırken, tarım şehri kimliğini muhafaza etmiş.

Bakın bu çok önemli.

Hollanda, İtalya, Fransa, Almanya, İspanya…

Avrupa’nın en önemli ülkeleri tarıma müthiş yatırım yapıyor.

Biliyorlar ki tarım dünyanın en stratejik sektörüdür.

Bugün Avrupa ekonomisinde tarımın payı nerdeyse %50’dir.

Genelde Türkiye, özelde Balıkesir’in toprakları hamdolsun bereketli.

Hani derler ya, insanı ekseniz o da çıkacak.

Maşallah zeytinden incire her şey yetişiyor.

 

Çiftçimizin alnının terini, emeğini bereketlendirmeliyiz.

Balıkesir’in ürünlerini önce ülkemize, sonra tüm dünyaya açmalıyız.

Hali hazırda şehir ekonomisi içinde %36.5’lik tarımsal hasıla çok kıymetli.

Bu rakamın ekonomik büyüklüğünü artırmak için

Çiftçimizle sürekli dirsek teması içinde olacağız.

Hibe, destek, tanıtım, bilgi…

Ne gerekiyorsa sağlamak için elimizden geleni yapacağız.

 

     PARALEL DEVLET YAPILANMASI

      Paralel devlet yapılanması başta olmak üzere bütün terör örgütleriyle bundan önce olduğu gibi bundan sonra da kararlılıkla mücadelemize devam edeceğiz. Paralel yapıyla zaten her alanda, her kademede mücadelemizi sürdürüyoruz. Bu mücadele artarak devam edecek. Bunun herkes tarafından bilinmesini isterim.

     Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin ülkesi ve milleti ile birlikte ebediyen tek bayrak, tek devlet, tek millet, tek vatan toprağında varlığını devam ettireceği asla unutulmamalıdır. Bu vesileyle bir kez daha şehitlerimize Allah’tan rahmet, şehitlerimizin değerli ailelerine, yakınlarına, Güvenlik Kuvvetlerimize ve Yüce Milletimize başsağlığı ve sabır diliyorum.

     Kahramanlık destanı yazan insanların memleketi Balıkesir’de çalışacak olmaktan büyük bir mutluluk duyduğumu bir kez daha ifade ederken, saygı ve sevgilerimi sunuyorum. Teşekkür ederim.”

Balat Gazetesi

1989 yılında Televizyon, Radyo sonrasında Dijital Medya, Dergi ve Gazetecilik yapmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.