Dursunbey’e adını veren karesi beyliği Kara isa oğlu Dursun bey türbesi Bergama da

Dursunbey’e adını veren karesi beyliği Kara isa oğlu Dursun bey türbesi Bergama da

BALIKESİR DURSUNBEYLİLER DERNEĞİ

Dursunbey’e adını veren karesi beyliği Kara isa oğlu Dursun bey türbesi Bergama da

Karesi Bey Moğollardan kaçarak kendisine iltica eden halkı ve Ece Halil kumandasıyla Dobruca’dan gelen Sarı Saltuk Türkmenlerini kendi arazisine yerleştirmek suretiyle işgal ettiği mıntıkada Türk nüfusunu arttırdı.Kalem Şah da denilen Kalem Bey ile oğlu Karesi’nin hangi tarihlerde vefat ettikleri belli değildir. Fakat bazı kayıtlara göre Karesi Bey’in 1328’den evvel öldüğü anlaşılıyor. Karesi Bey’in vefatından sonra Demirhan, Yahşi, Dursun isimlerindeki üç oğlundan Demirhan Balıkesir emîri olmuş ve kardeşi Yahşihan da Bergama beyliğinde bulunmuş ve Dursun Bey ise Osmanlı hükümdarı Orhan Gazi’nin yanına kaçmıştı. Karesi Bey’in türbesi Balıkesir’de ise de kitabesi yoktur. Belki babası Kalemşah’da orada medfundur. İbn-i Batuta 733 H. 1333 M. de Balıkesiır’e geldiği zaman orada Karesioğlu Demirhan’m hükümdar bulunduğunu ve kardeşi Yahşi han’m da Bergama sultanı olduğunu beyan ediyor.

İbn-i Batuta, Demirhan’ın halk tarafından sevilmediğini ve hayırsız bir adam olduğunu söylüyor. Aynı mütalea isim zikredilmeyen Osmanlı kaynaklarında da vardır.Osmanlı beyliğinde ikamet eden Dursun Bey, halkın isteği üzerine Karesi hükümdarı olmak istemiş ve 1345’de Orhan Bey’le beraber Balıkesir üzerine gelmişler ise de Osmanlı kaynaklarına göre Demirhan Bergama’ya kaçmış ve Dursun bey kardeşiyle anlaşmak üzere Bergama kalesi önüne gelmiş ise de kaleden atılan bir okla maktul düşmüştür. Bunun üzerine Karesi beyliğinin Balıkesir ve diğer bazı yerleri ilhak olunarak Bergama’da muhasara altında bulunan Demirhan da kaleden çıkıp teslim olarak suçu affedilip Bergama ilhak edildikten sonra Bursa’ya getirilmiş ve iki sene daha yaşadıktan sonra taundan vefat etmiştir (takriben 1347).Mesalik-ül-Ebsar Demirhan’ın hem asker ve hem de şehirlerinin komşusu olan Orhan’dan ziyade olduğunu Rumlarla muvaffakiyetli deniz muharebesi yaptığını beyan etmiştir.

Dursunbey Köprüsü’nün Adı ‘Karesioğlu Dursunbey’ Oldu

İslamsaray Mahallesi sınırları içerisinde bulunan ve önceki dönemde ‘Dursunbey’ olarak isimlendirilen köprünün adı Belediye Meclisi’nin Ağustos Ayı Toplantısı’nda görüşülerek oy birliği ile “Karesioğlu Dursunbey Köprüsü” olarak değiştirildi.Sadece Dursunbey olarak adlandırılan köprü vatandaşlar tarafından sürekli eleştiriliyor, Karesi Beyliği döneminin önemli devlet adamlarından olan Dursunbey’in tarihte anıldığı gibi ‘Karesioğlu Dursunbey’ olarak anılmasını istiyorlardı.

Balat Gazetesi

1989 yılında Televizyon, Radyo sonrasında Dijital Medya, Dergi ve Gazetecilik yapmaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.