Başkan Yılmaz, ARLEM’de 43 ülkeye seslendi

Başkan Yılmaz, ARLEM’de 43 ülkeye seslendi

Başkan Yılmaz, ARLEM’de 43 ülkeye seslendi

—“Hedef kapsayıcı ve dirençli şehirler” 43 ülkeden 80 üye belediyenin katıldığı Avrupa-Akdeniz Bölgesel ve Yerel Meclisi’nde konuşan Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, şehirlerin sosyal içermeyi kapsayan, kalıcı ve uyarlanabilir olması gerektiğini, kapsayıcı ve dirençli şehirlerin, ancak bu şekilde ortaya çıkacağını söyledi. Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, İzmir’de 7-8 Kasım tarihleri arasında düzenlenen Avrupa-Akdeniz Bölgesel ve Yerel Meclisi’nin (ARLEM) 13. Genel Kurulu’na katıldı. Akdeniz’in kuzeyi ile güneyindeki yerel yönetimlerin işbirliğini teşvik etmek amacıyla kurulan ARLEM’de; Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, Akdeniz Kentler Ağı (MedCities) Genel Sekreteri Joseph Canals Molina, Akdeniz için Birlik (UfM) Genel Sekreter Yardımcısı Dr. Abdelkader El Khissassi, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı ve ARLEM çatısı altındaki Akdeniz Kentler Ağı (MedCities) Yönetim Kurulu Üyesi Tunç Soyer ve Atina Belediye Başkanı Kostas Bakoyannis söz aldı.

43 ülkeden 80 üye ve 2 gözlemcinin katıldığı ARLEM’de Akdeniz ortağı tarafından, Türkiye’yi temsilen Balıkesir Büyükşehir Belediyesi Selçuk, Melikgazi, Mersin, Sarıçam, belediyeleri katıldı. DAYANIKLI VE SÜRDÜRÜLEBİLİR ŞEHİRLER Mecliste İngilizce olarak görüşlerini açıklayan Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz şunları söyledi: “Öncelikle İzmir’e, bizi ağırladığı için teşekkür ederim. Dünya, günümüzde pek çok zorlukla karşı karşıya kalmaktadır. Ukrayna’daki savaş ve COVID- 19 Pandemisi; bu sorunların etkisini artırmıştır. Bu sorunlarla birlikte; göç, artan kentsel nüfus ve artan gıda fiyatları, dünyanın geri kalanın da olduğu gibi Akdeniz’deki şehirleri de etkilemektedir. Bu noktada dayanıklı ve sürdürülebilir şehirler için ilham verici eylemler konusunda farkındalık oluşturulması gerekmektedir. KALKINMA HEDEFLERİNİ YAKINDAN TAKİP ETMELİDİR Şehirler bu sorunlarla başa çıkmak için daha dayanıklı ve daha kapsayıcı olmalıdır. Şehirler, diğer şehirlerle bağlantı kurmaya ve kendilerini olası her türlü krize karşı hızla uyum sağlamaya teşvik edilmelidir. Aynı zamanda Akdeniz’deki şehirler, bu sorunlarla mücadele etmek için uluslararası gündemi ve Birleşmiş Milletlerin 2030 Sürdürülebilir Kalkınma Hedeflerini yakından takip etmelidir. Kapsayıcı ve dirençli şehirler inşa etmek; insanların yaşamlarını korumak ve iyileştirmek anlamına gelmektedir ve “kimseyi geride bırakma” mottosunu hayata geçirmektedir. Kapsayıcı ve dirençli şehirlerin inşası ve bu hedefi tüm Akdeniz’de yaygınlaştırmak için işbirliği ve dayanışma içerisinde hareket etmeliyiz.

KALICI, UYARLANABİLİR VE KAPSAYICI Dayanıklı şehirleri yaratmak için; kalıcı, uyarlanabilir ve kapsayıcı niteliklerini barındırmalıyız. Kalıcı bir şehir, mevcut ve gelecekteki şoklara ve streslere hazırlanmak için gereken tüm özellikleri bünyesinde barındırmaktadır. Uyarlanabilir bir şehir, yalnızca öngörülebilir riskleri dikkate almakla kalmaz, aynı zamanda mevcut ve gelecekteki belirsizliği de kabul etmektedir. Uyarlanabilir bir şehir aynı zamanda, alternatifler oluşturarak; hizmetlerini, işlevlerini ve süreçlerini çeşitlendirir. Ayrıca beşeri, finansal ile fiziksel sermayeyi yeniden kullanma kapasitesinde beceriklidir. KENTSEL DAYANIKLILIK SÜRECİ Kapsayıcı bir şehir, insanlara odaklanmaktadır. Korunmasız durumlardaki insanların tehlikelerden en çok etkilenenler arasında olduğunu kabul ederek; eşitliği ve insan haklarının yerine getirilmesini teşvik ederek aktif olarak sosyal içermeye çalışmaktadır. Kentsel Dayanıklılık Süreci ise; entegre, etkilerini çabuk yansıtan ve dönüştürücü olmalıdır. Entegre bir şehir; bölünmez, birbirine bağımlı ve etkileşimli sistemlerden oluştuğu belirtilmektedir. Geçmiş eğilimlerin mevcut kentsel süreçleri şekillendirdiğinin farkındadır. Ancak zaman içinde şoklar ve stresler yoluyla dönüşme potansiyelini de ortaya koymaktadır. YENİLİKÇİ ÇÖZÜMLER PEŞİNDE KOŞMAK GEREKLİ Dönüştürücü bir şehir, olumlu değişim yaratmak için dayanıklılık oluşturmaya yönelik, proaktif bir yaklaşım benimsemektedir. Dönüştürücü bir şehir aynı zamanda yaratıcılığı teşvik etmektedir. Ve zaman içinde artık riske açık olmayan bir sistem oluşturan, ileriye dönük ve yenilikçi çözümler peşinde koşmaktadır. Kısacası belirtildiği üzere; şehirler sosyal içermeyi kapsayan, kalıcı ve uyarlanabilir olmalıdır. Kapsayıcı ve dirençli şehirler, ancak bu unsurlar gerçekleşirlerse ortaya çıkacaktır. Göstermiş olduğunuz dayanışma ve işbirliği ruhu için teşekkür ediyor, hepinizi sevgi ve saygıyla selamlıyorum.” sözleriyle konuşmasını tamamladı.

Balat Gazetesi

1989 yılında Televizyon, Radyo sonrasında Dijital Medya, Dergi ve Gazetecilik yapmaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.