“Balıkesir’in Kültürel Mirası Uluslararası Sempozyumu” başladı.

“Balıkesir’in Kültürel Mirası Uluslararası Sempozyumu” başladı.

“Balıkesir’in Kültürel Mirası Uluslararası Sempozyumu” başladı.

BALIKESİR TARİHİNE IŞIK TUTACAK

Balıkesir Büyükşehir Belediyesi, Balıkesir Üniversitesi ile Kültür ve Turizm Müdürlüğü’nün ev sahipliğini yapacağı “Geçmişten Günümüze Balıkesir’in Kültürel Mirası” Uluslararası Sempozyumu eğitimden tarıma, spordan ekonomiye, sağlıktan kültüre kadar bir çok alanda şehrin tarihine ışık tutacak.

—————–

BALIKESİR 2-4 Aralık tarihleri arasında şehir tarihi açısından önemli bir sempozyuma ev sahipliği yapacak.

Kültür ve Turizm Bakanlığı, Balıkesir Büyükşehir Belediyesi, Balıkesir Üniversitesi katkılarıyla düzenlenen “Geçmişten Günümüze Balıkesir’in Kültürel Mirası” Uluslararası Sempozyumu 2-4 Aralık tarihleri arası Balıkesir Öğretmenevi’nde gerçekleşecek. Onlarca bilim insanının katılacağı sempozyum eğitimden tarıma, spordan ekonomiye, sağlıktan kültüre kadar bir çok alanda Balıkesir’in tarihine ışık tutacak, geleceğine yön verecek

BALIKESİR ‘DE İLK KEZ

Sempozyum, antik çağdan günümüze kadar Roma, Bizans, Karesi, Osmanlı Devleti, Cumhuriyet Dönemi ve özellikle de Milli Mücadelede üstlendiği öncü rol ile her zaman önemli bir şehir olan Balıkesir’in sosyo-kültürel, tarihi, mimari, dini vb. alanlardaki kültürel mirasının interdisipliner bir yaklaşımla ortaya çıkarılmasına katkı sağlayacak. Balıkesir tarihinde ilk kez böylesine geniş katılımlı ve bilimsel bir çalışma gerçekleştiriliyor olması şehrin dünü, bugüne ve geleceği açısından da önem arzediyor.

BALIKESİRLE İLGİLİ 181 BİLDİRİ SUNULACAK

Düzenleme Kurulu Başkanı Prof. Dr. Mehmet Bayyiğit, 3 gün sürecek sempozyuma şehirle ilgili 181 bilimsel bildiri sunulacağını açıkladı. Bayyiğit, “Balıkesir’e ait ortak kültür, dil, tarih, edebiyat, coğrafya, sanat, musiki, mimari vb. konuları içeren bildirilerin yer alacağı yeni bilimsel çalışmalarla geçmişten günümüze ışık tutmayı amaçlıyoruz.” dedi.

5 AYRI SALONDA

Şehir tarihine ışık tutacak sempozyumdaki oturumlar Öğretmenevindeki Bengi, Turkuaz, Zambak, Orkide ve Manolya salonlarında gerçekleşecek. Açılış töreni 10:00’daki protokol konuşmalarıyla başlayacak. Ardından Prof. Dr. Mehmet Bayyiğit’in moderatörlüğünü yapacağı açılış panelinde BAÜN Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Narlı. Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Dr. Mustafa Küçükkaptan ile İl Kültür ve Turizm Müdürü Mehmet Mazak konuşacak.

KİTAP HALİNE DÖNÜŞECEK

Onur Kurulu Vali Hasan Şıldak, Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz ile Balıkesir Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İlter Kuş’tan oluşan “Geçmişten Günümüze Balıkesir’in Kültürel Mirası” Uluslararası Sempozyumuna sunulan tebliğlerin özetleri kitaba dönüştürülerek şehrin kültür hazineleri arasındaki yerini alacak.


Üç gün sürecek Sempozyum Balıkesir Büyükşehir Belediyesi, Balıkesir Üniversitesi ve Balıkesir Valiliği tarafından düzenleniyor.
Sempozyum açılış konuşmasını yapan Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkan vekili Mehmet Birol Şahin:
” Balıkesir tarih boyunca bir çok Medeniyete ev sahipliği yapmış ve bütün bu Medeniyetlerin kültürel mirasına sahip kadim bir şehir. Ancak bu mirasımızın üzerinde bir hayli toz var. Büyükşehir Belediyemiz Yücel Yılmaz başkanımızın liderliğinde sağlıktan, kültüre, turizmden sanata, gastronomiden, tarıma her alandaki zenginliklerimizi açığa çıkartmak ve evrensel boyuta taşımak, gelecek nesillere aktarmak için itinalı bir seferberlik başlattık. Bu Sempozyumda akademisyenlerin sunaca tebliğler, paylaşacağı bilgi, fikir ve tecrübeleri çalışmalarımızda yolumuzu aydınlatacaktır. Bu Sempozyum ilki ama daha sonra farklı boyutlarda tekrarlamak ve tabii ki 17 Eylül Üniversitemiz işbirliğiyle de yapılması şehrimiz ve bizlere son derece faydalı olacaktır.
Sempozyuma katılan Akademisyenlere ve düzenleme kuruluna teşekkür ediyoruz..” dedi.

Balat Gazetesi

1989 yılında Televizyon, Radyo sonrasında Dijital Medya, Dergi ve Gazetecilik yapmaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.