BALIKESİR – İVRİNDİ ÇUKURLAR BARAJI’NDA SU TUTMA İŞLEMİ GERÇEKLEŞTİRİLDİ

BALIKESİR – İVRİNDİ ÇUKURLAR BARAJI’NDA SU TUTMA İŞLEMİ GERÇEKLEŞTİRİLDİ

BASIN BÜLTENİ

BALIKESİR – İVRİNDİ ÇUKURLAR BARAJI’NDA SU TUTMA İŞLEMİ GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Tarım ve Orman Bakanlığı Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü, tarımda modern sulamayı yaygınlaştırmak, toplulaştırma çalışmalarıyla tarım arazilerinden en yüksek faydayı sağlamak, musluklara sağlıklı ve içilebilir su ulaştırmak ve yerleşim yerleri ile tarım arazilerini taşkın risklerine karşı korumak için tüm gücüyle çalışırken, sürdürülebilir su yönetimi anlayışıyla da suyun her damlasına sahip çıkıyor.

Balıkesir ve Çanakkale ilçelerinde son dönemde yapılan su yapılarının artması bölgedeki tarımsal faaliyetlerin gelişmesinde de önemli rol oynamaktadır.

Balıkesir İvrindi Çukurlar Barajında çalışmaların tamamlanarak su tutulmaya başlandığını müjdeleyen DSİ Genel Müdürü Mehmet Akif BALTA, ‘Balıkesir İvrindi Çukurlar Barajında depolanacak su ile 3.580 dekar tarım arazisinin sulamasının sağlanacağını’ söyledi.

Gövde dolgu imalatları, dolusavak imalatları ve mekanik aksam imalatları tamamlanan barajda su tutma işlemi gerçekleştirildiğini ifade eden Genel Müdür BALTA, temelden yüksekliği 33,80 metre ve su depolama kapasitesi 2.055.000 m³ olan Balıkesir İvrindi Çukurlar Barajının sulama inşaatının da tamamlanması ile bölgede yapılacak sulu tarım ile 2023 birim fiyatları ile ülke ekonomisine yıllık 8 milyon 598 bin 050 TL katkı sağlaması hedeflenmektedir.” dedi.

Balat Gazetesi

1989 yılında Televizyon, Radyo sonrasında Dijital Medya, Dergi ve Gazetecilik yapmaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.