Regaip Kandiliniz mübarek olsun.”

Regaip Kandiliniz mübarek olsun.”

Bu müstesna aylara bizleri yaklaştıran Yüce Rabbimize sonsuz hamdüsenalar olsun.

Bu kutlu günleri nasıl idrak edeceğimizi bizlere öğreten Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed Mustafa’ya, âline ve ashabına salât ve selam olsun.

Regaib Gecesi ve üç aylar hepimiz için mübarek olsun.”Rahmet ve mağfiret kapılarının ardına kadar açıldığı bu mübarek gecede, sevdiklerinizle birlikte huzur dolu anlar geçirmeniz dileğiyle. Regaip Kandiliniz mübarek olsun.”

Regaip Kandili Nedir?

Regaip Kandili, Hicri takvime göre Recep ayının ilk perşembeyi cumaya bağlayan gecedir. İslam’daki beş mübarek kandil gecesinden biridir. Kökü “arzulamak, meyletmek” anlamlarına gelen Regaip sözcüğü, hadis ve fıkıh literatüründe “bol sevap ve mükâfat, faziletli amel” anlamlarında kullanılır.

Regaip Kandili’nin Anlam ve Önemi

Regaip Kandili, İslam alemi için büyük öneme sahiptir. Bu gece, üç ayların başlangıcı olması sebebiyle manevi açıdan büyük bir önem taşır. Üç aylar, Ramazan ayına hazırlık dönemi olarak kabul edilir. Bu dönemde Müslümanlar ibadetlerini artırarak, Ramazan ayına daha hazırlıklı bir şekilde girmeye çalışırlar.

Regaibin diğer kandillerden farklı oluşu hem Recep ayında bulunması hem de Cuma gecesi oluşudur. Ayrıca Recep ayının hususiyetlerinden birisi de Regaib Kandili ve Mirac Kandili olarak bilinen iki kandilin bu ayda bulunmasındandır. Bu günler ve geceler, kendimizi denetleme ve değerlendirme bakımından önemlidir.

Balat Gazetesi

1989 yılında Televizyon, Radyo sonrasında Dijital Medya, Dergi ve Gazetecilik yapmaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.