İl Koordinasyon Kurulu Toplantısı Vali Ustaoğlu Başkanlığında Yapıldı

İl Koordinasyon Kurulu Toplantısı Vali Ustaoğlu Başkanlığında Yapıldı

İl Koordinasyon Kurulu Toplantısı Vali Ustaoğlu Başkanlığında Yapıldı
İl Koordinasyon Kurulu Toplantısı Vali İsmail Ustaoğlu başkanlığında gerçekleştirildi.
Güney Marmara Kalkınma Ajansı Toplantı Salonu’nda düzenlenen toplantıda gündem gereğince; yatırımların ve sosyo-ekonomik gelişmelerin izlenmesi, koordinasyonu ile yerel ve bölgesel kalkınma bakımından değerlendirilmesi yapıldı. 2023 yılının genel değerlendirmesinin de yapıldığı toplantıda, 2024 yılı için yapılan hazırlıklar ve hedeflerin yanı sıra öngörülen tedbirler ve yatırım teklifleri ile uygulamaları olumsuz yönde etkileyen varsa sorunların giderilmesi için çözüm ve görüşler aktarılarak fikir alışverişinde bulunuldu.
Toplantıda yatırımcı kamu kuruluşları ve yerel yönetim birimlerince hazırlanan Yatırım İcmal Raporlarının incelenmesi ve Yatırımcı Kuruluşların İl Yatırım Sistemine (İLYAS) aktardıkları veriler üzerinden yapılan değerlendirmelerle ilgili bilgi verildi. Buna göre; Aralık 2023 sonu itibariye 487’si kamu kuruluşlarına, 159’u da Belediyelere ait olmak üzere toplam 646 projenin olduğu ve bunlardan 231’inin tamamlandığı, 313’ün de çalışmaların devam ettiği, 21’ine çeşitli nedenlerle henüz başlanmadığı kaydedildi. Başlanamayan projelerin ise 72’sinin ihale aşamasında olduğu aktarıldı.
Toplantının devamında; kamu kuruluşları tarafından yapılan 487 yatırımdan 49’unun ulaştırma, 128’inin eğitim, 118’inin tarım, 9’unun sağlık, 72’sinin enerji, 14’ünün turizm, 9’unun madencilik, 46’sının imalat ve 41’inin ise diğer kamu hizmetleri (DKH) sektöründe olduğu bilgisi verildi. Kamu kurum ve kuruluşları ile belediyelere ait 646 projeye rakamsal değerlerinin toplamına bakıldığında proje bedelinin 35,8 Milyar TL olduğu; 2023 yılında 9,2 Milyar TL ödenek ayrıldığı, bu ödenekten 4’üncü dönem itibariyle 7 Milyar TL’nin harcadığı, 2023 sonuna kadar yıllara sâri proje

içinde 5,3 Milyar TL harcama ile kümülatif harcama miktarının 12,3 Milyar TL olduğu paylaşıldı.

Toplantıda ayrıca yatırım programındaki projelerin öngörülen termin planına göre tamamlanması, ilgili tüm kurum ve kuruluşların gerekli koordinasyon ve iş birliği içerisinde çalışmasını gerektiğine vurgu yapıldı. İzleme ve değerlendirmeler ile koordinasyon gerektiren konularda hızlı bir bilgi akışının sağlanması öneminin altı çizildi.

Toplantının devamında ilgili kurumların temsilcileri planlanan, devam eden ve tamamlanan projelerle ilgili bilgi veren birer sunum yaptılar. Sunumların ardından kurumlar arası koordinasyonun sağlanması için fikir alışverişinde bulunuldu. Katılımcılar tarafından yatırımlarla ilgili varsa talep ve istekler dile getirildi. Haber:H.Öztürk

Balat Gazetesi

1989 yılında Televizyon, Radyo sonrasında Dijital Medya, Dergi ve Gazetecilik yapmaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.