BALIKESİR’E KAMU YATIRIMI YAĞACAK

BALIKESİR’E KAMU YATIRIMI YAĞACAK

BALIKESİR’E KAMU YATIRIMI YAĞACAK

Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde 22 yıldır Ak kadrolar olarak ülkemize hizmet ediyor, başta Balıkesir olmak üzere ülkemize kazandırdığımız demokrasi ve kalkınma altyapısını daha ileriye taşımak için gayret gösteriyoruz. Şehrimizi Türkiye Yüzyılına hazırlamak için başta Genel Başkan Yardımcımız Belgin UYGUR, Milletvekillerimiz İsmail OK ve Mustafa CANBEY ile birlikte sahadaki talepleri, Ankara’da en ince ayrıntısına kadar takip ediyoruz. Hizmete alınan her yatırımın geleceğimiz için önemini biliyor ve bu istikamette gerek kamu yatırımları gerek özel sektör yatırımlarını Balıkesir’e kazandırmaya devam ediyoruz.

Ülkemizin en önemli yatırımlarından biri olan ve şehrimizi de demir ağlarla örmeye başladığımız proje olarak adlandırılabilecek hızlı tren projesinin Balıkesir’e çok önemli katkılar sağlayacağı öngörülmektedir. Muhtelif iller kapsamında Bandırma-Bursa-Yenişehir-Osmaneli Hızlı Tren Projesi altyapısı için 13 milyar 45 milyon liralık yatırım ile Ankara’dan Bursa’ya kadar gelen hızlı trenin önümüzdeki yıllarda şehrimizde de hizmet vereceği beklenmektedir.

Geçtiğimiz günlerde yayımlanan 2024 Yılı Yatırım Programı kapsamında şehrimiz altyapısına çok önemli katkılar sağlayacak projelere aktarılacak kaynaklar netleşti. Bu bağlamda muhtelif iller kapsamında alınacak yatırımlar haricinde Balıkesir özelinde 2024 yılı yatırım tutarları incelendiğinde;

· Güçlü bir sanayi kenti olma hedefine emin adımlarla devam eden şehrimize aktarılacak kaynağın %20,3’ünü imalat sanayi oluşturduğu görülmektedir. İstanbul-İzmir Otoyolu, 1915 Çanakkale ve Osmangazi Köprüleri, genişleyen Organize Sanayi Bölgelerimiz ve her yıl ihracat rekorları kıran Bandırma Limanımız ile birlikte sanayi alanında önümüzdeki dönemde çok önemli bir rol üstlenecek şehrimiz, imalat sektöründe kamu yatırımlarıyla üst seviyede desteklenmektedir. Ferrobor Üretim Tesisi, Turbojeneratör Sistemlerinin Kurulumu ile Enerji Altyapısının Modernizasyonu ve Bandırma II. Öğütme Tesisi için aktarılacak olan tutarın şehrimiz imalat sanayine ve alt sektörlerine üst seviyede katkı vereceği öngörülmektedir.

· Eğitimde kalitenin yükselmesi ve fırsat eşitliğinin sağlanması adına önemli adımlar atılmaya devam ediyor. Şehrimize aktarılacak kaynağın %19,1’i eğitim sektörüne ait. Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi ve Balıkesir Üniversitesi’nin çeşitli altyapı ihtiyaçları için aktarılan miktar ile şehrimizin ilim üreten bir üniversite şehri olabilmesi adına gayretimiz devam ediyor. Gençliğe olan yatırımın geleceğe olan yatırım olduğu inancıyla, Bandırma’da devam eden 1.500 öğrenci ve merkezde devam eden 1.000 öğrenci kapasitesindeki yurtlar ile Karesi ilçemizde devam eden fen lisesi de program kapsamında destekleniyor.

· Sağlık hizmetlerinde yapılan yatırımlarla hem altyapıyı hem de sistemi güçlendirmeye devam ediyoruz. Balıkesir 2024 yılı yatırım tutarının üçüncü en büyük payı %17,2 ile sağlık sektörüne yapılacak olan projelere ayrılmıştır. Balıkesir Edremit Devlet Hastanesi ve ADSM ile Balıkesir Merkez Devlet Hastanesi inşaatlarına bir önceki dönemden çok daha fazla olmak suretiyle önemli bir kaynak aktarılıyor.

On İkinci Kalkınma Planı, 2024-2026 Orta Vadeli Program ve 2024 Yılı Cumhurbaşkanlığı Yıllık Programı dahilinde bulunan hedefler doğrultusunda hazırlanan 2024 Yılı Yatırım Programının ülkemize ve şehrimize hayırlı olmasını temenni ediyor, bu çalışmalar kapsamında başta Strateji ve Bütçe Başkanlığı bürokratları olmak üzere ilgili bakanlıklarda bulunan tüm bürokratlarımıza teşekkür ediyorum. Türkiye Yüzyılın da marka şehir olma yolunda emin adımlarla ilerliyoruz, Balıkesir için gayret etmeye devam ediyoruz. Hazırız, Kararlıyız.

AK Parti Balıkesir Milletvekili Ali Taylan ÖZTAYLAN

Balat Gazetesi

1989 yılında Televizyon, Radyo sonrasında Dijital Medya, Dergi ve Gazetecilik yapmaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.