Onat: Depremin ilk anından itibaren sahadaydık

Onat: Depremin ilk anından itibaren sahadaydık

Onat: Depremin ilk anından itibaren sahadaydık

Basın İlan Kurumu Genel Müdür Yardımcısı Mesut Onat, asrın felaketi olarak nitelendirilen 6 Şubat 2023 depremlerinin hemen ardından sahaya indiklerini ve basın sektörünün bu zorlu süreci en az zararla atlatması için gerekli tedbirleri aldıklarını söyledi.

Eklenme: 6 Şubat 2024 – 15:10

Asrın felaketinden asrın birlikteliğine…

Genel Müdür Yardımcısı Onat, 6 Şubat 2023 tarihindeki yıkıcı afetin ilk anlarından itibaren özellikle yerel medya kuruluşlarının bölge halkına umut ışığı olduğunu ve afet yönetiminin başarısına önemli katkılarda bulunduğunu belirtti.

Yerel medyanın sahada canla başla çalıştığını ifade eden Onat, “Depremde haberleşme altyapısının büyük ölçüde hasar görmesi nedeniyle bölgeden gelen haberlerin ve görüntülerin büyük bir kısmı yerel medya tarafından sağlandı. Yerel gazeteciler ile yerel radyo ve televizyonlar sosyal medya platformlarını da kullanarak canla başla çalıştı ve bölgedeki gelişmeleri anbean kamuoyuna aktardı” ifadelerini kullandı.

Asrın felaketinin asrın birlikteliğine dönüşmesi için Basın İlan Kurumu’nun depremin ardından sahada yürüttüğü faaliyetleri anlatan Onat, “Depremin ilk dakikalarından itibaren Bölge Müdürlüklerimiz aracılığıyla sahadaydık. Asrın felaketinin ikinci haftasında Kurumun üst yönetiminden oluşan heyetle deprem bölgesindeki bütün il ve ilçe gazetelerini ziyaret ederek, bölge basınının yanında olduk. Afetin basınımız üzerinde yarattığı hasarla ilgili detaylı bir rapor da hazırladık” bilgilerini paylaştı.

Hazırlanan rapor doğrultusunda bölge basınına yönelik çeşitli tedbirler aldıklarını belirten Onat, afet süreci boyunca gazete ve dergilere 80.886.427 TL’lik, internet haber sitelerine ise 51.204.319 TL’lik ilan ve reklam desteği sağlandığını kaydetti.

Basın İlan Kurumu Genel Kurul Üyesi Prof. Dr. Zakir Avşar’ın moderatörlüğündeki oturuma Mesut Onat’ın yanı sıra Anadolu Yayıncılar Derneği Başkan Vekili Zeki Akbıyık, Telgraf Medya’dan Mehmet Levent Özkurt, Yeni Malatya Gazetesi’nden İskender Yılmaz ve Adıyaman’da Halkın Sesi Gazetesi’nden Nazire Hanım Fırat da konuşmacı olarak katkı sağladı.

Balat Gazetesi

1989 yılında Televizyon, Radyo sonrasında Dijital Medya, Dergi ve Gazetecilik yapmaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.