Balıkesir’de Hukuk Kliniğinin açılışı düzenlenen törenle gerçekleştirildi

Balıkesir’de Hukuk Kliniğinin açılışı düzenlenen törenle gerçekleştirildi

Balıkesir’de Hukuk Kliniğinin açılışı düzenlenen törenle gerçekleştirildi.

Açılış törenine; Balıkesir Cumhuriyet Başsavcısı ABDULKADİR AKIN, Balıkesir Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yücel OĞURLU, Balıkesir Adliyesi İdari İşler Müdürü Mustafa Ülker, Hukuk Fakültesi Dekanı ,hocaları ve öğrenciler katıldı.

Hukuk kliniği eğitimi, hukuk fakültesi öğrencilerinin lisans döneminde öğrendiği teorik bilgileri, uygulamayla birleştirerek içselleştirdikleri bir eğitim metodudur. İnteraktif öğrenme yönteminin uygulandığı bu yöntem ile öğrenciler ezberleyerek değil, “yaparak”, diğer bir ifadeyle pratik deneyim kazanarak öğrenmektedir. Hukuk klinikleri programının en önemli fonksiyonlarından biri, hukuk fakültesi öğrencilerinin desteğiyle vatandaşların adalete erişimini kolaylaştırarak, geleceğin hukukçularına bugünden adalet bilincini kazandırmaktır. Adalet Bakanlığı Strateji Geliştirme Başkanlığımız ile Balıkesir Üniversitesi arasında yapılan protokol kapsamında, Cumhuriyet Başsavcılığı’mızın adliyemizde gerekli imkanları sunmak suretiyle hayata geçirdiği hukuk klinikleri projemizde öğrencilerimizin adliyeye gelen vatandaşlara teması sağlanmakta, öğrenciler marifetiyle vatandaş belirli konular üzerinde bilgilendirilmektedir. İlimizde ilk kez 2024 yılında uygulanmaya başlanan ve hukuk fakültesi öğrencilerine ders olarak verilen hukuk klinikleri projemizin bu yılki konusu “Kira uyuşmazlıklarında arabulucuk” konusudur. Son dönemde toplumda önemi artan bu konu kapsamında adliyeye gelen vatandaşlarımız kurduğumuz stantta görevli öğrencilerimize başvurarak konu hakkında bilgi alabilecek, Bakanlığımızca hazırlanan broşürler öğrencilerimiz tarafından başvuran vatandaşlara dağıtılacaktır. Bu sayede kira sözleşmelerinde yaşanan aksaklıklarla alakalı hem ev sahibi hem kiracı satütüsünde olan vatandaşlarımız kanuni haklarını daha iyi öğrenmiş olacaklardır. Projenin başarılı olarak sonuçlanmasını temenni eder katılımınız için teşekkür ederiz

Balat Gazetesi

1989 yılında Televizyon, Radyo sonrasında Dijital Medya, Dergi ve Gazetecilik yapmaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.