Balıkesir’de Değişim Başlıyor

ulasim26.02.2018

Balıkesir, büyük bir kısmı 2018 yılında başlayacak olan yüzlerce proje ile adeta yeniden kuruluyor. Ekonomiden ticarete, sağlıktan çiftçiliğe, 7’den 70’e kadar her kesime dokunacak pek çok proje hazırlayan Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Zekai Kafaoğlu, şehrin çehresini değiştirecek projelerini Balkonuk Center’da düzenlenen basın toplantısı ile tanıttı.

Eşsiz konumu, tarımsal üretimdeki kapasitesi, enerji kaynakları ve doğal güzellikleriyle Marmara Bölgesi’nin en önemli şehirlerinden biri olan Balıkesir, 2018’de hayata geçireceği yüzlerce projesiyle adeta büyük bir kalkınma atağına kalkarken; konuya ilişkin projelerini basına anlatan Büyükşehir Belediye Başkanı Zekai Kafaoğlu şunları söyledi; “Balıkesir coğrafya olarak oldukça geniş bir coğrafyaya yayılmış durumda. Bunu basit bir şekilde anlatacak olursak, Balıkesir’in yüzölçümüne 3 tane İstanbul sığıyor.

Özellikle nüfusumuz yüzölçümümüzün büyük bölümüne dağılmış durumda. Mesela Kayseri’nin 1 milyon 300 bin nüfusu var ama bunun 1 milyon 100 bini şehir merkezinde oturuyor. 200 bini ilçelerde ve köylerde. Eskişehir’in 800 bin nüfusu var ama 700 bini şehir merkezinde oturuyor. Sadece 100 bini ilçelerde ve köylerde oturuyor. Balıkesir’in 1 milyon 200 bin nüfusu var. Merkez’de 300 bin nüfus yer alırken, 900 bin nüfusumuz ilçelerde ve kırsal mahallelerimizde oturuyor. Coğrafyamız geniş olunca çok gayret sarf etmemiz ve hızlı hareket etmemiz gerekiyor. Geldiğimiz günden beri de durmuyoruz. İlçelerin tamamını turladık. Bu ziyaretlerimizde vatandaşlarla sohbet ederek onları dinleme, onların isteklerini ilk ağızdan öğrenme şansımız oldu. İlçelerimizin Belediye Başkanları, kaymakamları, muhtarları ile bir araya geldik. Onların ilettikleri sorunları, taleplerini, istek ve arzularını dinledik. Devam eden projelerimizi ziyaret ederek ne durumda olduklarını yerinde gördük. Sonrasında mesai arkadaşlarımla birlikte tüm bunları harmanlayarak, halkımızın öncelikli ihtiyaçlarını ön plana alan projelerimizi belirledik.

KAVGA OLAN YERE KIZ VERİLMEZ

Yapılacak tüm projelerde vatandaşların öncelikli ihtiyaçlarının ön planda tutulduğunu da sözlerine ekleyen Büyükşehir Belediye Başkanı Zekai Kafaoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü; “İlk olarak her şeyden önce projelerimizi planlarken; Adaletli olmaya çok büyük önem verdik. Bandırma’da yaşayan vatandaşımıza hangi hizmeti götürüyorsak, Dursunbey’e de o hizmeti götürmenin derdine düştük. Balıkesir’in merkezinde ne varsa, Sındırgı’da da, Kepsut’ta da, Savaştepe’de de olsun istedik. Tabi tüm bunları yaparken de, Balıkesir’in şerefine yakışır, haysiyetine yakışır bir şehir olma yolunda emin adımlarla ilerlemesini hesap etmek gerekiyordu. İlerleyebilmemiz için, bir şehrin gelişebilmesi için, bir şehrin kalkınabilmesi için, bir şehrin hedeflerine ulaşabilmesi için önce o şehrin barışık olması lazım. İnsanları barışık olması lazım, kurumları barışık olası lazım, müesseseleri barışık olması lazım. Kavga olan yerde bereket olmaz. Kavga olan yere kimse gelmez. Atalarımızın söylediği bir söz ile bu olguyu tamamlayacak olursak; “Kavga olan yere kız verilmez.” Bunun için kavgayı bitirmek lazım. İşte biz Balıkesir’e kavgayı bitirmek için geldik. Sayın Cumhurbaşkanımız bunun için bizleri görevlendirdi. Balıkesir’in tamamını, 1 milyon 200 bin insanı, kucaklamak için geldik. Yerel yöneticiler, belediye başkanlarının adı eskiden şehrülemin’di. Yani herkesin ondan emin olduğu insandı. Bu sıfata, bu vasfa layık olmak için çalışacağız. Bize oy veren, vermeyen herkesi kucaklayacağız. Herkesin emrinde olacağız. Belediye başkanları tepeden bakan insanlar değildir. Belediye başkanları buyurgan insanlar değildir. Belediye başkanları şehrine hizmet eden hakim insanlardır, hizmetkar insanlardır. Bu meseleye bu gözle bakıyoruz, bu şekilde yaklaşıyoruz. Cumhurbaşkanımız bile ne diyor? Biz bu milletin hizmetkarıyız diyor. Biz de Balıkesir’in hizmetkarıyız. Görev süremizin sonuna kadar sizlere hizmet etmeye devam edeceğiz.

AŞKLA ÇALIŞAN YORULMAZ

7 Kasım’da devraldığı Büyükşehir Belediye Başkanlığı göreviyle birlikte, basmadık yer, gidilmedik mahalle bırakmamak için yoğun gayret sarf ettiğini belirten Büyükşehir Belediye Başkanı Zekai Kafaoğlu, bu zorlu görev için kendini adanmış olarak hissettiğini dile getirerek şunları söyledi; “Biz Balıkesir’e sevdalıyız. Yaptığımız işi aşkla yapıyoruz, sevdayla yapıyoruz, tutkuyla yapıyoruz. Kendimizi adanmış hissediyoruz. Yaptığınız işte kendinizi adanmış hissetmezseniz, başarılı olamazsınız. Eğer o işler gece uykularınıza girmiyorsa o işte başarılı olamazsınız. Başarılı olabilmek için işinize kendinizi vermeniz lazım. Öyle ki, bu makamları hoşça vakitler geçirerek veya oraları makam, mevkii, saltanat için kullanırsanız başarılı olamazsınız. Başarılı olabilmek için kendinizi mutlaka adanmış hissetmeniz lazım. Biz de aşkla çalışıyoruz. Ne demişler; aşkla çalışan yorulmazmış. Sabah namazında başlıyoruz, gece 02:00 – 02:30’dan önce yattığımı hiç hatırlamıyorum. Herkes soruyor; “Yorulmuyor musun?” diye “Hayır yorulmuyorum diyorum. Arap atı gibiyiz, koştukça açılıyoruz diyorum.”  Allah’ın izniyle, Cenab-ı Allah sağlık sıhhat afiyet verdiği müddetçe koşmaktan kimse bizi alıkoyamaz. Koşmaya devam edeceğiz, ayak basmadığımız yer bırakmayacağız.

İNSANLARIMIZIN YÜZLERİ GÜLMEYE BAŞLADI

Göreve geldiği ilk günden itibaren bir yandan eksikleri tespit ettiklerini, bir diğer yandan da vatandaşın taleplerini dinlediklerini dile getiren Büyükşehir Belediye Başkanı Zekai Kafaoğlu, halkın en çok şikayet ettiği konulardan biri olan su faturalarının yüksek olmasıydı. Hemen merkezlerde yüzde 25, kırsalda yüzde 50 olmak üzere indirime gittiklerini söyledi. Yapılan bu indirimlerin sadece Balıkesirliler’e değil bölgemizdeki diğer illerde yaşayan vatandaşlara da katkısı olduğunu dile getiren Başkan Kafaoğlu; “Biz su faturalarında indirime gidince, diğer iller zam yapamadı. Yapanlarda çok küçük oranlarda zam yapabildi. Örneğin Manisa Büyükşehir Belediye Meclisi’nin gündemine yüzde 10’luk su zammı geldi. Belediye Meclis Üyeleri, bizi örnek göstererek; “Balıkesir yüzde 25 ile 50 arasında indirim yaparken, biz niye zam yapıyoruz” diyerek zammı reddettiler. Zira toptancı halindeki kira fiyatları aynı. Avrupa standartlarında toptancı hali yapmışız ama içine koyduğumuz esnafı mutsuz. Hemen yüzde 30 oranında kiralarda indirime gittik. Biz insanlarımızı mutlu etmek için bu göreve geldik. Büyükşehir Belediyesi olarak sloganımızda “Mutlu ve Huzurlu Şehir Balıkesir” dedik. Artık insanlarımızın yüzleri gülmeye başladı” dedi.

2 BİN KİLOMETRE ASFALT DÖKECEĞİZ

6’sı karma 3’ü ihtisas Organize Sanayi Bölgesi, 16 küçük sanayi sitesiyle Marmara Bölgesi’nin lokomotif şehirlerinden biri olan Balıkesir’e 3 yeni Organize Sanayi Bölgesi kuracaklarını anlatan Kafaoğlu, projeleri 2 bölümde ayırdıklarını ifade ederken; bir yandan 2019’a kadar acil ihtiyaçların çözüme kavuşturulacağını bir diğer yandan da Balıkesir’in 2023 vizyonuna uygun projeler ile donatılacağını dile getirerek şunları söyledi: “Organize sanayi bölgelerimizde son gelen yatırımlar sayesinde yerimiz kalmadı diyebiliyoruz. Yeni yatırımları Balıkesir’e çekebilmek için yeni alanlar açmamız gerekiyor. Balıkesir OSB için istimlak yapılacak alanlar belirlendi. İlçelerimizde de OSB faaliyetleri tüm hızıyla sürüyor.

İlçe ve kırsal mahalle ziyaretlerinde gördük ki, halen daha çamura basan vatandaşlarımız var. Bunun için 2018 yılını asfalt yılı ilan ettik. 2000 kilometre asfalt, kilit parke taşını bu yıl bitmeden neticelendireceğiz.

BALIKESİR’İ 2023’E HAZIRLIYORUZ

Balıkesir’e kazandırılması planlanan projelere ilişkin açıklamalarda bulunan Başkan Zekai Kafaoğlu, sözlerini şu ifadeler ile noktaladı; “Daha önce de belirttiğim gibi. Balıkesir’in acil olan ihtiyaçlarını, yapılması elzem olan projelerimizi 2019’a kadar bitirmeyi hedeflerken; Balıkesir’i Cumhurbaşkanımız’ın hedeflediği 2023 TÜRKİYE’sinde parlayan yıldız olarak elimizden geleni yapmamız gerekiyor. Bizler Balıkesir’i 2023 Türkiye’sine hazırlamak için uzun vadeli tespitlerimizi yaptık. Gerekli temasları sağladık. Günü kurtaran siyaset anlayışı ile değil, geleceğe dönük politikalar ve projeler ile yolumuza devam ediyoruz. Bunun için de gerekli tedbirleri aldık. Kısaca bahsedecek olursak; 2019 yılına kadar bitirmeyi hedeflediğimiz projeler şunlardır. Balıkesir’in en önemli sorunlarından birisi hiç şüphe yok ki trafik sorunu. Trafiğin rahatlaması için köprülü kavşaklar yapılacak, sahiller elden geçirilecek, toplam 5 bin km yola sahip olan Balıkesir’de bu yıl 2.000 kilometre yol yeniden yapılacak.

Sosyal konut projeleriyle artık ev sahibi olmak çok daha kolaylaşacak. Tarım ve turizm konusunda yapılacak çalışmalarla Balıkesir’e katma değer getireceği gibi şehrin çehresi de değişecek.

Balıkesir’in yapısına uygun, ilimizde üretilen ürünlerimizi yine ilimizde işlenerek doğrudan tüketiciye ulaştıracak projelere ihtiyacımız vardı. Bunun için tarımda ön planda olduğumuzu göz önünde bulundurarak Kırsal Kalkınma Zinciri adı altında bir proje ürettik.

Şehir merkezinde ve ilçelerimizde halkın nefes alabileceği parklara ihtiyaç olduğunu gördük. Bunun için yeni park projeleri ürettik. Mevcut parkların tüm bakımlarını yaparak, revize projeler ile daha kullanışlı, daha modern halkın taleplerinin ön planda olduğu parkları Balıkesirlilerin hizmetine sunmak istiyoruz.

Bu ve buna benzer yüzlerce projemizle hizmeti vatandaşımızın ayağına götürmeye başlıyoruz. Bu makamlar, hizmet makamlarıdır. Belediye Başkanı olarak vatandaşlarımıza hizmet etmek asli görevimizdir. Ancak siyasi tecrübelerimiz şunu da bize gösterdi ki, tek başına hizmet etmek yeterli olmuyor. Halkımız hizmeti istiyor ve isteyecek de. Bu, onların en doğal hakları. Ama vatandaşımız şunu da net bir şekilde görmek istiyor; Seçtikleri Belediye Başkanı’nı yanında görmek, direk onun ile sohbet etmek, derdini anlatmak istiyor. Acı gününde mutlu gününde başkanlarının yanında olmasını istiyor. Kısacası vatandaşlar kendilerinin adam yerine konduğunu görmek istiyor. Biz de bunu göstermek için göreve geldiğimiz ilk günde kapımızı halka açtık. Onların kolaylıkla ulaşabilecekleri bir başkan oldum. Bugüne kadar 40 bine yakın ziyaretçimize ev sahipliği yaptık.

Gelemeyen vatandaşlarımıza dokunmak, onları dinlemek için ilçelere ziyaretler gerçekleştirdim. Fırsat buldukça kırsal mahallelere gittim, vatandaşlarımızla beraber oldum ve olmaya da devam ediyoruz.

Bugüne kadar gerek şahsıma gerekse Belediyemize gösterilen yoğun ilgiden dolayı minnettarız. Biz Balıkesir’i ve Balıkesirlileri çok seviyoruz. Her zaman gönül kapımız da makam kapımız da ardına kadar açıktır.

ARA BAŞLIKLAR İLE PROJELERE İLİŞKİN BİLGİ NOTLARI

KÖPRÜLÜ KAVŞAKLARLA TRAFİK SORUNUNA ÇÖZÜM

Balıkesir’in en önemli sorunlarından biri olan trafik akışındaki problemler, il genelinde yapılacak köprülü kavşak ve üst geçitlerle büyük ölçüde ortadan kaldırılacak.

Köprülü kavşakların 2’si il merkezinde yapılacak. Valilik Köprülü Kavşağı ve Adliye Köprülü Kavşağı Merkez’de trafiği ciddi bir şekilde rahatlatacak. Erdek Köprülü Kavşağı, Bandırma Giriş Kavşağı Akçay Köprülü Kavşağı, bu ilçelerde trafik akışını düzenleyecek.

Adliye Köprülü Kavşağı, Altıeylül İlçesi’nde, Adliye önünde yapılacak. 315 metre uzunluğunda, 20 metre genişliğinde olacak.

Bandırma Giriş Kavşağı’nda ise bir adet alt geçit yer alacak. 400 metre uzunluğunda, 28 metre genişliğinde olacak.

Şehrin muhtelif noktalarına yapılacak olan 4 adet üst geçit ile birlikte il genelinde trafik sorunlarını büyük ölçüde halledilmiş olacak.

TCDD işbirliğiyle AltıeylülGümüşçeşme Mahallesi’nde yapılacak üst geçit, 180 metre uzunluğunda, 14 metre genişliğinde olacak.

Sanayi İkinci Kapı’da, GOP Çimento Fabrikası Mevkii’nde ve Eski Kepsut Yolu Başmakas mevkiinde üst geçitler yapılacak.

BÜTÜN YOLLAR ELE ALINACAK

2018 yılı içinde yol yapım ve onarım işleri büyük bir ivme kazanacak. İl genelinde mevcut yolların yüzde 40’ı yenilenecek. Toplamda 2000 km baskı, asfalt ve taş baskı yol çalışması yapılacak. İl genelinde bulunan ilçe, mahalle ve kırsal mahalle yollarının tümü elden geçirilerek, sorunlu yol bırakılmayacak. Artık Balıkesir’de hiçbir kırsal mahallemiz asfaltsız kalmayacak. Hiçbir vatandaşımızın ayağı çamura değmeyecek.

OTOPARK SORUNUNA ÇÖZÜM GETİRİLİYOR

Gelişen şehirlerinin bugün en büyük problemlerinden biri de otopark sorunu. Bu sorunu asgariye indirmek için ilk etapta Karesi ve Altıeylül ilçelerinde toplamda 2.000 araçlık çok katlı otopark yapımına başlanıyor. Yüzlerce araç kapasiteli otoparklar, şehirdeki otopark ihtiyacını önemli oranda azaltacak.

OTOMASYON YÖNETİM SİSTEMİYLE KENT KONTROL ALTINDA

Kent Merkezi’nde Otomasyon Yönetim Sistemi kuruluyor. Kritik noktalarda bulunan 20 kavşak, akıllı kent sistemleriyle yönetilecek. Balıkesir ve Bandırma’ya kurulacak olan Akıllı Otomasyon Sistemi’yle trafik daha akıcı bir hale gelecek. 24 saat izlenen yollar ve kavşaklarla Balıkesir daha güvenli bir şehir haline gelecek.

BALIKESİR’DE KENT İÇİ RAYLI SİSTEM DÖNEMİ BAŞLIYOR

Balıkesir, toplu ulaşım konusunda çok önemli bir projeyi hayata geçirecek. Milli Kuvvetler Caddesi’ne İstanbul Beyoğlu’ndaki benzeri tramvay ile Balıkesir’e hem nostaljik bir hava kazandırılacak, hem de Milli Kuvvetler Caddesi’ni baştan aşağıya bu tramvay ulaşım sağlanabilecek. Bu projenin hayata geçirilmesi öncesinde Balıkesirliler ile bir anket çalışması yapılacak ve bu uygulamanın hayata geçirilip geçirilmemesi konusunda görüşleri alınacak. Netice itibariyle bu proje de son söze halkımız söyleyecek.

SOSYAL KONUTLAR YAPILIYOR

Yeni Karesi Konutları projesine imza atan BALTOK, Balıkesir’de sosyal konut niteliğinde konutlar da üretecek. 2018’de, toplam 5 bin adet Sosyal Konut üretilmeye başlanacak. Öncelikle konut sahibi olmayan dar gelirli vatandaşların kolaylıkla konut sahibi olması sağlanacak. Balıkesir’e yakışır kalitede üretilecek sosyal konutlar, merkez ve çevre ilçelerde yeni yaşam alanları oluşturacak.

ŞEHİR 2023

Ülkemizin medeniyet tasavvurunu yansıtan, şehrin geleneksel ve yerel kimliğini koruyan, yaşatan ve bunu miras olarak gören bir bakış açısıyla geleceğe dönük özgün mekansal çözümler üreten bir proje hayata geçiyor: Şehir 2023.

Şehrin kimliğini koruyarak günümüzün ihtiyaçlarını karşılayacak nitelikte yeşil, güvenli, kimlikli ve akıllı bir kent tasavvuru hayata geçirilecek.  Konuyla ilgili yerimiz belirlendi, 74.6 hektarlık alanda, kent tasavvurumuza yakışır nitelikte bir şehir inşa edilecek. 25.000 nüfusun yaşayacağı bu proje, Balıkesir’e büyük değer kazandıracak.

BALIKESİR’E YAKIŞIR BİR CAMİ YAPIYORUZ

Balıkesir’de Mimar Sinan ruhunu yaşatan, ihtişamlı bir cami yapıyoruz. 2275 m2’lik kapalı alana oturacak olan cami toplam 4 minareli olacak.

Yerden yüksekliği 35 metre olan camimizde kullanılacak taş, mermer, çini işleri ve ahşap süslemeleri, medeniyet mirasımızı geleceğe taşıyan çizgiler taşıyacak.

1522 m2’lik avluda ise kubbe ve sütunlarla çevrilen alan, adeta bir koridor etkisi uyandıracak. Balıkesir, medeniyet tasavvurumuza yakışan, mübarek ve huzurlu bir mekanda buluşacak.

PARK MEYDAN VE SAHİLLER YENİDEN DÜZENLENİYOR

Balıkesir Belediyesi, şehir meydanlarının düzenlenmesi adına önemli çalışmalar yürütüyor. Bu bağlamda Akçay Kordonu devamında deniz dalgalarıyla ciddi hasar gören Akçay Kent Meydanı turizm sezonuna yetiştirilecek. Bandırma Kent Meydanı ve liman çevresi de yeniden düzenlenecek.

Altınoluk Özdemir Plajı, Altınkum Turban sahil bölgesi Plaj Düzenlemesi turizm sezonuna yetiştirilecektir. Erdek Ocaklar Sahil kısmında bakım çalışmaları yapılacak.

Ayvalık Cunda Köprüsü Ayakları Peyzaj Düzenlemesi, İvrindi Belediyesine ait 50 dönümlük alanda rekreasyon projesi, İvrindi Gökçeyazı’nda Park Düzenlemesi, Çamlık Göçmen Konutları civarında Mesire Alanı yapılacak. Erdek merkezde önemli bir konuma sahip olan Kumluyalı Meydanı yeniden düzenlenecek.

Tüm ilçelerde toplam 80 hektarlık yeni parklar kurulacak.

BALIKESİR’E 40 BİN METREKARELİK ÇEVREYOLU PARKI

Altıeylül’de Balıkesir’in en büyük kent parkını inşa ediyoruz. 5 Farklı etaptan oluşan parkta gölet, şelale, su oyunları, yürüyüş ve bisiklet parkurları yer alacak.

40 bin metrekare büyüklüğündeki parkta 1.5 km yürüyüş yoluna paralel bisiklet parkuru, 2 ana meydan, biyolojik gölet, şelale ve aromatik bitkiler koridoru, akülü tren, çim teraslar, etkinlik alanları, tenis kortları ve amfi tiyatro, küp kaydırak alanları, ağ oyun alanları, çocuk parkları, piknik alanları, restoran ve kafeteryalar bulunacak.

Göletlerin yapımında biyolojik arıtma sistemi kullanacağız. Böylece göletlerde zamanla kirlenen suları kimyasal yollarla temizlemeye gerek kalmadan, biyolojik olarak temizlenmesini sağlayacağız.

Her türlü hava şartlarına dayanabilen, daima temiz ve sağlıklı göletlerin kenarına dikeceğimiz renkli bitkiler, seyir zevkine doyum olmaz görüntüleri izlemeye imkan sağlayacak.

2 adet otopark alanı yer alacak olan parkta, şelale kafe restoranı ve tenis kortları, soyunma ve eğitmen odaları bulunacak.

75’İNCİ YIL PARKI YENİ YÜZÜYLE BALIKESİR’E YAKIŞACAK

Stad Caddesi ve Zambak Sokak arasında yer alan 75’inci Yıl Parkı’nı yeniden dizayn ediyoruz. 12 bin 500 m2’lik parkta 5 adet sosyal yapı oluşturacağız. Çelik konstrüksiyon çözümleriyle üreteceğimiz binalarda yeşil dokuya zarar vermeden, asırlık ağaçları koruyarak çözümler üreteceğiz.

Parkta yer alacak en önemli yapılardan biri, şehrimize yeni bir soluk katacak olan kütüphane olacak. Kütüphanemiz 24 saat açık olacak ve sınırsız internet hizmetiyle öğrenciler huzurla ders çalışacak. Sadece kitapla değil, dijital materyallerle de desteklenen kütüphane, aynı zamanda engelleri ortadan kaldıran, engelli bireylerin de faydalanacağı bir yapıda olacak.

Kadın ve erkekler için ayrı alanların oluşturulduğu bir mescidin de bulunacağı parkımızda, yürüme yolları, modern yeşil alanlar ve gölet, ayrı bir seyir zevki sunacak.

BANDIRMA KÜLTÜR MERKEZİ

Bandırma’da; 2085 m2’si kapalı alan olmak üzere, 7 bin 800 m2 alana yeni bir Kültür Merkezi inşa ediyoruz. Balıkesir Büyükşehir Belediyesi’nin destekleriyle Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın tarafından Paşabayır Mahallesi’nde yapılacak Kültür Merkezi’nde toplantı salonu, sergi salonu, halk oyunları çalışma salonu, engelli okuma salonu, çocuk kütüphanesi, süreli yayınlar salonu, çok amaçlı salonlar, fuayeler ve grup çalışma odaları yer alacak.

Yepyeni bir mimari tasarımla yapılacak olan Bandırma Kültür Merkezi’nin inşaatı bu yıl başlıyor. Kültür ve sanatla ilgilenen herkesin uğrak yeri olacak olan Bandırma Kültür ve Sanat Merkezi, Bandırma turizmine de katkıda bulunacak.

BALIKESİR YENİ KÜTÜPHANELERİYLE BİLGİ MERKEZİ OLACAK

Kitap okuma alışkanlığının artması, bilgiye erişimin kolaylaşması için Balıkesir Büyükşehir Belediyesi’nin destekleriyle Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından Balıkesir ve Burhaniye’de halk kütüphaneleri kuruluyor. “Bilgiye Yatırım Geleceğe Yatırımdır” düsturuyla kuracağımız Çocuk Kütüphanesi ise çocuklarımızın bilgiyle buluşma adresi olacak.

Geçici olarak yeni bir yere taşınan Balıkesir İl Halk Kütüphanesi’nin eski binası yıkılacak, yerine yepyeni bir İl Halk Kütüphanesi kurulacak. Burhaniye’de ise yepyeni bir kütüphane inşa edilecek.

2018’de inşaatına başlanacak olan kütüphaneler, Okuma Araştırma Salonları, Bireysel Çalışma Alanları, Taşınabilir Bilgisayarları, Görüntülü ve sesli kaynak alanları, Görme ve İşitme Engelliler için eserlerin yer aldığı kütüphaneler olarak tasarlanıyor.

Halka açık internetin yer alacağı kütüphanelerde çocuk oyun alanları, oyuncak kütüphanesi, mescit, sinema ve tiyatro sahnesi, restoran kafe, cep sinema, konferans salonu, sergi ve fuaye alanı ve toplantı salonları yer alacak. Balıkesir İl Halk Kütüphanesi, 4320 m2, Burhaniye İlçe Halk Kütüphanesi ise 3380 m2 kapalı alana sahip olacak.

Balıkesir, binlerce kitap, dijital arşiv ve diğer materyalleriyle örnek kütüphanelere sahip olacak.

BALIKESİR’E SERBEST BÖLGE KURULUYOR

Balıkesir Serbest Bölgesi projesi nihayet hayata geçiyor. Vergi ve gümrük mevzuatı açısından gümrük hattı dışında sayılan bölge Balıkesir ekonomisine büyük katkıda bulunacak.

Serbest Bölge sadece il sınırları içinde değil, bölge illerin de faydalanacağı önemli bir ticaret cazibe merkezi olacak. Serbest bölgede faaliyet gösterme hakkı kazanacak firmalar, gümrük muafiyetlerinden faydalanacak. Balıkesir’deki yerel üretici firmalar, uluslararası firmalarla rekabet edebilecek hale gelecek.

SAĞLIKLI, HİJYENİK VE ORGANİK GIDA MERKEZİ OLACAK

Balıkesir’de sağlıklı, hijyenik, organik ve helal gıda üretilmesi için gereken tüm proseslerin takip edileceği Sağlıklı Gıda İhtisas Organize Sanayi Bölgesi kuruluyor.

Et ve süt ürünleri, yem sanayi, meyve paketleme, kesimhane, bakliyat, ambalaj, kozmetik, gıda boyası, kimyasal madde, yemeklik yağ, şekerli mamül, gazlı içecek gibi ihtisas alanlarında geniş boyutlu çözümler üretilecek. Balıkesir’de faaliyet gösteren çiftçiler, hayvan çiftlikleri, gıda üreticileri, lojistik firmaları, belgelendirme firmaları, üniversite, belediye ve sivil toplum kuruluşları bu projenin paydaşları olacak.

BALIKESİR YENİLENEBİLİR ENERJİ ÜSSÜ OLACAK

Rüzgarenerjisi üretiminde Türkiye’deki toplam kapasitenin yüzde 17’sini karşılayan Balıkesir’de,Yenilenebilir Enerji Kaynakları ihtisas Organize Sanayi Bölgesi kuruyoruz. İlimizin sahip olduğu yenilenebilir enerji kaynakları etkin ve verimli bir şekilde kullanılacak. Kurulacak YEKA Organize Sanayi Bölgesi’nde, Rüzgar Tribünleri üretimi yapılacak. AR-GE ve verimlilik alanında çalışmalar yapılacak merkez, elektrik ve elektronik cihazlar için uygunluk belgesi verilmesi konusunda da çalışmalar yapacak.

BALIKESİR TEKNOLOJİ MERKEZİ OLACAK

Balıkesir Üniversitesi ve odalarla birlikte yürütülen Teknoloji Geliştirme Bölgesi (Teknokent) projesi, ilimizi Marmara ve Ege bölgelerinde önemli bir teknoloji üssü haline getirecek. Konuyla ilgili çalışmalar sürüyor, yeri belirlendi, öz sermayesi oluşturuldu. Burada bilimsel çalışmalar ve araştırmalar yürütülecek, Balıkesir’in AR-GE merkezi olacak. Bilgiye dayalı kurum ve işletmelerin teknoloji alanındaki rekabet edebilirliği artacak. Bilgi ve teknoloji üniversite, araştırma merkezi, şirketler ve pazarlar arasında dolaşacak.  Yüksek katma değeri olan ürünler üretilecek.

ÇÖP, SORUN OLMAKTAN ÇIKIYOR

Projeler içinde en dikkat çekici olanlardan biri, AltıeylülGökköy mahallesinde kurulacak olan Atık Bertaraf tesisi. Daha önce vahşi yöntemlerle depolanan çöpler, 60 hektarlık alana kurulan tesislerde yeniden değerlendirilecek. Entegre bir şekilde değerlendirilecek olan çöplerle elektrik ve ısı enerjisi elde edilecek. Böylece çöplerin çevreye olumsuz etkileri en aza indirilmiş olacak.

Balıkesir ve ilçelerinde her gün, yaz aylarında 2 bin 600, kış aylarında ise bin 100 ton çöp toplanıyor. Mekanik ayırma, biyometanizasyon ve termal sisteme sahip tesiste elektrik ve ısı enerjisi elde edilecek.

BİTKİSEL VE HAYVANSAL ATIKLARLA BİOGAZ TESİSİ KURUYORUZ

Tarımsal üretimi ve hayvan sayısı ile Türkiye’nin en önemli kırsal üretim destinasyonlarından biri olan Balıkesir’de, bitkisel ve hayvansal atıkların değerlendirilmesi için Biogaz Santrali kuruyoruz. Çiftçilerimizden alınacakatıklar, Ovaköy’de kuracağımız santralde değerlendirilecek. Elde edilen metan gazı, elektrik enerjisine dönüştürülecek. 2 megawatt/saat enerji üretecek santralde kalan atıklar gübre haline dönüştürülüp çiftçiye dağıtılacak.

BASKİ YATIRIMLARIYLA KANALİZASYON, ATIKSU VE İÇMESUYU SORUNU BİTİYOR

Atıksu Arıtma Tesisleri

Balıkesir’in su ve kanalizasyon çalışmalarını yürüten BASKİ, il genelinde süren projeleriyle büyük yatırımlara imza atacak. Edremit, Balya, Gönen, Havran, Kepsut, Savaştepe, Bigadiç ve Altınoluk’ta Atıksu Arıtma Tesisleri yapılıyor. Balıkesir’de yaşayan herkesin sağlıklı bir çevrede yaşaması ve temiz suya ulaşması sağlanacak.

Kanalizasyon çalışmaları

Yine Edremit’te, Balya’da, Gönen’de, Havran’da, Kepsut’ta, Ocaklar’da, Savaştepe’de kanalizasyon çalışmaları yapılıyor. İl genelinde kanalizasyon sorunu ortadan kaldırılacak.

İçmesuyu çalışmaları

İçme suyunun tüm Balıkesirlilere ulaşması konusunda çalışmalarımız da sürüyor. Bu bağlamda Akçay’da, Balya’da ve İvrindi Güngörmez mevkiinde içme suyu iletim hatlarının inşaatları tamamlanıyor. Aksakal, Doğa, Kirazlı, Yeşilçomlu, Kuşcenneti ve Ergili’niniçmesuyu inşaatları tamamlandı.

İçme suyu depoları ve iletim hatları

Mahalle ve köylerimizde içme suyu konusunda yatırımlar yapılıyor. Merkez il ve ilçelerde bulunan mahalle ve köylere 500, 200 ve 100 m3 lük depolar yapıldı. Kırsal mahallelere toplam 41.000 metre iletim hattı tamamlandı.

Bandırma’da ise deniz deşarj hattı rehabilitasyonu yapıldı. Bu bağlamda kara ve deniz hattı olarak toplam 600 metre derin deniz deşarj hattı imalatı tamamlandı.

TARIM VE HAYVANCILIĞA BÜYÜK DESTEK

Bölgesinin gıda deposu olan Balıkesir’de mera alanlarının ıslahı, çiftçi ve hayvancılık yapan işletmelere büyük destek sağlayacak. Bunun için yapılan en önemli işlerden biri, doğru planlamaların yapılabilmesi için tüm verilerin elektronik ortama alınması işiydi. Büyükşehir Belediyesi’nin büyük özveriyle tamamladığı Kırsal Veri Bankası, tarım ve hayvancılık alanında yapılan tüm verilerin takip edilerek doğru bir şekilde planlanmasına olanak sağlayacak. Her kurumun kullanabileceği ve bütüncül planlamalara olanak sağlayan çalışma, mülkiyet, göç ve nüfus hareketlerini izleme olanağı verecek.

Balıkesir Büyükşehir Belediyesi’nin yaptığı önemli çalışmalardan biri de Ana arı ve Arıcılık Üretim Tesisi, kırsal kesimde yaşayan üreticilere ekonomik kapılar açıyor. Karesi ilçesi sınırlarında 50 dekarlık alana kurulan Ana Arı ve Arı Üretim tesislerinde ana arı, bal, polen, arı sütü, arı zehiri, propolis gibi ürünler elde edilecek.

KIRSAL KALKINMA ZİNCİRİYLE ÇİFTÇİNİN YÜZÜ GÜLECEK

Üreticinin aracılar olmadan pazara direk olarak ulaşması, ürününü hak ettiği fiyata satması için Kırsal Kalkınma Zinciri kuruyoruz. Çiftçiler ekonomik getirisi yüksek ürünler üretmeye teşvik edilecek, ürettikleri ürünlere satın alma garantisi verilecek. Yıl sonunda hasat edilen ürünler, kuracağımız mağazalarla ilk elden tüketiciye ulaştırılacak. Hazırlıklarımız tamam, pilot uygulamayı bu yıl başlatıyoruz.

SÜS BİTKİLERİ VE BOTANİK BAHÇESİ KURULUYOR

Balıkesir’e Süs Bitkileri ve Botanik Bahçesi kuruyoruz.

Türkiye’yi doyuran il Balıkesir”de yetişen her türlü tıbbi ve aromatik bitkinin yetiştirileceği Botanik Bahçesi’nde, süs bitkileriyle seyrine doyum olmayan bir bahçeye sahip olacağız. Birbirinden farklı binlerce bitki türünün yetiştirileceği Botanik Bahçesi, aynı zamanda Balıkesir’in bitki envanterini canlı olarak göreceğimiz bir müze niteliği taşıyacak.

BALIKESİR’DE YENİ BAŞPEHLİVANLAR YETİŞECEK

Ata sporumuz güreşin unutulmaması ve gelecek nesillere aktarılması konusunda önemli bir adım atılıyor. Ali Hikmet Paşa Spor Tesisleri’ne güreş sahası yapılacak. 3’ü kapalı tribünlü sahada 1571 kişi güreş müsabakalarını izleyebilecek. Aynı alanda bir de Güreş Müzesi kurulacak. Balıkesir’de yeni başpehlivanlar yetişecek.

BALIKESİR’DE İHTİYAÇ SAHİPLERİ YALNIZ DEĞİL

Balıkesir’e kurulacak Gıda Bankası ile bağışlanan her türlü gıda tedarik edilerek uygun şartlarda depolanacak ve ihtiyaç sahibi ailelere ulaşması sağlanacak. İl genelinde yaşayan yardıma muhtaç bireyler, dul, yetim ve kimsesiz yahut kronik hastalık sonucu iş göremez hale gelmiş ailelere gıda, temizlik ve giyim maddesi temin edilecek. Kurulacak Gıda Bankası sistemiyle, ihtiyaç sahiplerinin onurları zedelenmeden almak istedikleri gıda, giyim ve temizlik maddesine ulaşması sağlanacak. Balıkesir’de aç muhtaç kimse kalmayacak.

HER İLÇEYE İŞGEM KURULACAK

Balıkesir’in her ilçesine İş Geliştirme Merkezi (İŞGEM) kuruyoruz. İŞGEM’ler aracılığıyla yeni girişimcilerin iş kurmasını destekleyecek, işsizlere iş olanakları sağlamaya çalışacağız.KOSGEB ve İŞKUR ile işbirliğiyle kurulacak İŞGEM’lerde gençler ve kadınlara öncelik tanıyacağız. Düzenleyeceğimiz kurslara katılanlara günlük ödeme yapılacak.

Kırsal bölgelerde üretim yapan vatandaşlarımızın, standartlara uygun ürünler üretmesi için de eğitimler vereceğiz. İstenilen standartlarda üretilen ürünler, daha sonra Büyükşehir Belediyesi’nin satış noktalarında doğrudan tüketicilere ulaştırılacak.

İŞGEM’ler sayesinde sayede gençlerin ve kadınların kendi ayakları üstünde durabilmesi sağlanacak, bölgedeki işsizlik oranı düşürülecek, kırsaldan kente olan nüfus hareketi önlenmeye çalışılacak.

ENGELSİZ KÜTÜPHANE

75’inci Yıl Parkı’nda kuracağımız Engelsiz Kütüphane, genel olarak görme engelli bireylere hitap edecek. Bu kütüphanede sesli kitaplar, brille alfabesiyle yazılmış kitaplar, brille alfabesiyle çıktı alan yazıcılar, az görenler için ekran büyüteçleri bulunacak. Burada kütüphane hizmetlerinden faydalanmak isteyen diğer engellilerin de yararlanması hedeflenmektedir. Bu bağlamda engelli asansörü, düz yol – rampa, engelli tuvaleti, ergonomik sandalyeler yer alacak.

MOBİL KÜTÜPHANE

Kütüphane hizmetine ulaşamayan kırsal bölgelere kitabı ulaştırabilecek otobüsler tasarlanacak. Bu mobil kütüphaneler, ihtiyaca göre hareket ederek, Balıkesir’de herkesin kitaba ulaşmasını sağlayacak.

ADVENTURE FOREST MACERA PARKI

Balıkesirlilere macera ve heyecan dolu bir park yapıyoruz. Büyük küçük herkesin eğlenceli saatler geçireceği Macera Parkı’nda yüksek ip parkuru, tırmanma duvarı, dev salıncak,  serbest düşüş parkurları yer alacak. Keyifli bir gün geçirmek isteyenler, adrenalin dolu bir macera parkurunu deneme fırsatı bulacak.

YÜZLERCE PROJE HAYATA GEÇECEK

Balıkesir’de büyük değişimi sağlayacak yüzlerce proje hayata geçecek. 37 park ve çocuk oyun alanı yenilenecek. Hal, terminal ve Pazar yerleri düzenlenecek, mezarlık bakım onarım ve düzenlemeleri yapılacak.

İl ve ilçelere hizmet etmek üzere 20 yangın söndürme tankeri devreye alınacak. 40 spor yapısı, 41 sosyal ve kültürel tesis Balıkesirlilerin hizmetine sunulacak. Turizm ve sahil düzenlemeleri yapılacak, tarım, ulaşım gibi konularda önemli projeler hayata geçecek.

 

Balat Gazetesi

1989 yılında Televizyon, Radyo sonrasında Dijital Medya, Dergi ve Gazetecilik yapmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.